top of page
Ieškoti
  • Writer's picturevilniusjews

Žydų bendruomenė "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė": kas nuveikta 2021-iais

Baigiantis metams įprasta dairytis, o kas gi nuveikta.

Vieni darbus rikuoja vos pajutę Naujųjų dvelksmą, kitiems įprasta skaičiuoti paskutinius lašus - matyt, tikintis, kad jie ir teisingai sukapsės, ir nusvers svarstyklių taurelę, ir leis geriau įvertinti praėjusius.

Na, apžvelgiant žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" 2021-ius ir be tų paskutiniausių lašelių aišku - nors metai ir buvo sudėtingi, vadinamosios kontaktinės veiklos apribotos, daug kas nudreifavo į virtualią erdvę (nors, aišku, tradiciniai renginiai, ypač po atviru dangumi, tokie, kaip, pavyzdžiui, pavasarinė talka Sudervės žydų kapinėse, vyko toliau) nuveikta ne tiek mažai.

Bendruomenė augo, stiprėjo, darėsi vis labiau matoma, pastebima - faktas.

Kaip mėgdavo sakyti vieno iš ankstesnių valstybės vadovų atstovas spaudai, kreipdamasis į susibūrusius žurnalistus: "Valstybė yra tvarkoma gerai. O dabar galite užduoti patikslinančius klausimus...":))

Taigi, leiskite patikslinti...

Metai, gal dar pamenate, prasidėjo ir neramiai, ir viltingai.

2021-jų išvakarėse tuometinis Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmasis šalyje buvo paskiepytas nuo koronaviruso "Pfizer" vakcina. "Maža injekcija žmogui, tačiau didžiulis žingsnis žmonijai", - po procedūros sakė B. Netanyahu, perfrazuodamas gerai žinomus astronauto Neilo Armstrongo žodžius, pasakytus palietus Mėnulio paviršių.

Tuomet daug kas galvojo, kad pasimatė ryški šviesa tunelio gale. Vėliau paaiškėjo, kad link šviesos veda kur kas vingiuotesnis kelias, nei tuomet atrodė, o šiandien Izraelis (vėl pirmasis tiesdamas kelius) rengiasi jau ketvirtajai vakcinos dozei.

2021 m. sausio 13-tąją sukako lygiai trisdešimt metų, kai taikus Lietuvos žmonių pasipriešinimas imperinei galiai atvėrė kelią į Laisvę. Žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" narių vaikai ir vaikaičiai aktyviai prisidėjo prie paminėjimo piešdami simbolinę Neužmirštuolę - tarsi įsipareigojimą, kad socialinė atmintis gyva ir ji išgali išsaugoti Laisvės kainą - per kartas. Praėjusiais metais paminėjome skaudžią sukaktį: prieš 80 metų prasidėjo žydų genocido Lietuvoje laikotarpis. Holokausto metu nužudyta apie 95 proc. tuo metu Lietuvoje gyvenusių žydų. Kasmet sausio 27-ąją minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena ir (šiemet 76-osios) Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinės. Šia proga žydų bendruomenė "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" kartu su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene kvietė prisijungti prie pasaulinės atminimo akcijos #WeRemember. Su Holokausto tema susijęs vienas svarbiausių šiais metais žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" inicijuotų renginių - žydų gelbėtojų pagerbimas Šarnelės kaime, kur buvo "Pasaulio tautų teisuolių" vardu pervadinta gatvė ir pastatytas atminimo stulpelis. Renginyje dalyvavo platus ratas garbių svečių: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Plungės rajono valdžia, vadovaujama mero Audriaus Klišonio, krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Izraelio ambasadoriaus pavaduotoja Adi Cohen-Hazanov (jai kalbant atsitiko jaudinantis, visiškai nesurežisuotas dalykas), Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Tautinių mažumų departamento prie LR Vyriausybės direktorė Vida Montvydaitė, Labdaros ir paramos fondo vadovas Vidmantas Jonika, Žemaičių Kalvarijos šventovės ir bazilikos rektoriaus kanauninkas Jonas Ačas. Taip pat nuskambėjo tarptautinio N.Lifšicaitės vokalistų konkurso dalyvės Emilijos Lopaitytės stilingai atliekama jidiš daina „Friling“ (Pavasaris), muzika Abraham Brudno, žodžiai Shmerke Kacherginski). Dainą „Rondo“(muzika Sigito Stankūno, žodžiai Vytauto Mačernio) atliko aktorė Larisa Kalpokaitė. renginyje ne kartą nuskambėjo mintis, kad Pasaulio Tautų teisuolių tema nėra pakankamai aktualizuota, todėl žydų bendruomenė "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" čia dar galėtų nemažai nuveikti.

Renginyje Krakynės miške (netoli Dusetų), kur buvo pagerbtas prieš 80 m., 1941-ųjų rugpjūčio 26-ją, išžudytų žydų bendruomenės narių atminimas (organizuojant renginį didžiulį darbą nuveikė Marija Varenbergienė), dalyvavo nemaža žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" delegacija. Vieno iš Dusetų žydų palikuonių, dėl pandemijos negalėjusio atvykti į renginį, laišką į lietuvių kalbą išvertė bendruomenės narys Aleksandras Federas. Beje, tuo metu Kultūros centro Dusetų dailės galerijos salėje veikė bendruomenės nario, žinomo dailininko Raimondo Savicko darbų paroda. 2021 metų vasario 2 dieną sukako lygiai 120 metų, kai gimė pasaulinio garso smuikininkas, virtuozas Jaša Heifecas (Jasha Heifetz), neretai vadinamas “smuiko karaliumi”. Legendinį muzikantą drąsiai galima vadinti vienu labiausiai pasaulyje išgarsėjusiu litvaku.

Žydų bendruomenė "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" nusprendė deramai pagerbti garsųjį vilnietį. Iš pradžių buvo norėta memorialinę lentą pakabinti ant namo adresu Maironio g. 27, kuriame nuo gimimo iki išvykstant į Sankt Peterburgą gyveno J.Heifecas. Kai 1987 m. buvo ketinta nugriauti šį pastatą, dirigentas Saulius Sondeckis pasiekė, kad toks vandalizmo aktas nebūtų įvykdytas, ir namas buvo išsaugotas. Daugelis iškilių muzikų (Mstislavas Rostropovičius, Yehudi Menuhinas, Igoris Oistrachas ir kt.) bei muzikos mylėtojai iš įvairių kraštų lankėsi čia pagerbti didžio smuikininko atminimą. Tačiau dėl įvairių priežasčių, taip pat susijusių ir su Vilniaus miesto savivaldybės valdininkų sugebėjimu suvokti, kokių kultūrinių tradicijų mieste jie gyvena, to padaryti nepavyko.

2021-jų rugpjūčio 19 d. Lietuvos žydų bendruomenės patalpose, greta Jašos Heifeco salės, buvo iškilmingai atidaryta puiki legendiniam maestro skirta atminimo lenta. Autorius - žinomas skulptorius Mindaugas Šnipas, jau kūręs žydų (litvakų) tematika. Pakaktų paminėti puikų M. Šnipo darbą (taip pat - memorialinė lenta, taip pat - inicijuota žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė"), skirtą dramaturgui, rašytojui ir poetui S.An-skiui (tikr. Šloime Zanvl Rappoport (1863-1920), autoriui pjesės „Dibukas: tarp dviejų pasaulių“ (“Der dibek: Tsvishn tsvey veltn”, 1914 m.), iki šiol statomos viso pasaulio teatro scenose. Lenta S. An-skiui yra pakabinta Vilniaus žydų viešosios bibliotekos (Gedimino pr. 24) vidiniame kieme, kiekvienas norintis gali ją pamatyti.

Spalio 20-ąją Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko vakaras, skirtas vienam žinomiausių XX amžiaus rusų poetų, rašytojui, vertėjui, Nobelio premijos laureatui Borisui Pasternakui. Dingstimi dar kartą atsigręžti į ryškios XX amžiaus asmenybės gyvenimą ir kūrybą, vertimus, pasidalyti autentiškais prisiminimais apie rašytoją, tapo Nacionalinės bibliotekos fondą papildęs B. Pasternako rankraštis - Viljamo Šekspyro dramos „Antonijus ir Kleopatra“ vertimas į rusų kalbą. Rankraštį išsaugojo vertėjas ir advokatas Eliazaras Malcas, Nacionalinei bibliotekai jį padovanojo broliai Algirdas ir Leonidas Malcai. Tai nebuvo bendruomenės organizuotas renginys, tačiau per žmones, temų lauką neabejotinai su ja susijęs. Beje, suintensyvėjus veiklai, atsiradus naujoms temoms ėmė plėstis bendruomenės svetainės www.vilniauszydai.lt autorių ratas.

Savo rengiamos spaudai knygos ištrauką pasiūlė žinomas teatrologas Markas Petuchauskas, beje, taip pat ir žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" narys. Kiek vėliau, M.Petuchausko 90-mečio proga, dienos šviesą išvydo išsamus interviu, kuriame ir teatrologai, ir istorikai galėtų rasti naujų įdomių faktų.

Tarp naujų svetainės www.vilniauszydai.lt autorių - ir Vilniaus žydų viešosios bibliotekos vadovas Žilvinas Beliauskas, ir Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo Judaikos tyrimų centro vadovė Lara Lempertienė, ir rašantis žydiška tematika autorius Geršonas Taicas, ir Eugenijus Bunka, žurnalistas, rašytojas, kraštotyrininkas, Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas vadovas.

Savo tekstus bendruomenės svetainėje davė sutikimą skelbti legendiniai žurnalistai Henrikas Vaitiekūnas ir Vytautas Žeimantas. Bendruomenės svetainėje palengva įsibėgėja vaizdo pasakojimų žanras. Apie praeityje garsų lengvaatletį, Lietuvos bėgimo čempioną, vienas iš Lietuvos sporto medicinos pradininkų Mykolą Preisą, kuris šiais metais mirė sulaukęs Izraelyje 103 metų, įtaigiai ir dalykiškai papasakojo tarpukario Lietuvos žydų sporto klubo „Makabi” atkūrėjas ir ilgametis prezidentas Semionas Finkelšteinas, žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" Valdybos narys.

Savo mamą, legendinę jidiš dainininkę Nechamą Lifšicaitę prisiminė jos dukra Roza Litay, tarptautinio Nechamos Lifšicaitės vokalistų konkurso įkūrėja. Beje, bendruomenė "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" ir konkurso organizatoriai sutarė bendradarbiauti rengiant kitų metų vokalistų konkursą.

Į Vilnių vienam koncertui (bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" kvietimu) atvykęs smuikininkas Aleksandras Štarkas ir žydų bendruomenės „Vilnius – Lietuvos Jeruzalė“ pirmininkas Algirdas Malcas "Beigelių kepyklėlėje“ pasidalijo mintimis apie praeito amžiaus šeštojo, septintojo dešimtmečių muzikinį Vilniaus gyvenimą. Beje, A.Štarko koncertas su puikia programa LŽB Heifeco salėje tapo įspūdinga metų užbaiga.

Naujausias vaizdo įrašas iš šio pokalbių ciklo, kuris ir gavo pavadinimą "Mūsų bendruomenė", ir neabejotinai gyvuos kitais metais, skirtas teisininkei Kornelijai Tiesnesytei, kuri gražiai papasakojo dalį savo šeimos, savo giminės istorijos.

Patikslinę pagrindinius dalykus, susijusius su šių metų žydų bendruomenės "Vilnius - Lietuvos Jeruzalė" veikla, pakviestume dažniau lankytis ir svetainėje www.vilniauszydai.lt, ir bendruomenės Youtube kanale, ir, žinoma, bendruomenės FB paskyroje, kur pasitaiko tikrai įdomių dalykų.

Laimingų ir sveikų visiems metų!

Būkime kartu!

Ir Pavasario Jums širdyse!

69 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Kommentare


bottom of page