top of page

Jaša Heifecas (Jasha Heifetz) – genialus smuikininkas, neprilygstamas virtuozas, pasaulinio garso atlikėjas. Jis vienas žymiausių ir ryškiausių XX amžiaus kultūros ir meno veikėjų, pakeitęs savo laiko muzikos kultūrą, taręs joje visiškai naują žodį.

Heifecas gimė 1901 m. Vilniuje. Gimtajame mieste užaugo, mokėsi, griežė pirmuosius koncertus. 1910 m. išvažiavo studijuoti Sankt Peterburgo konservatorijoje. Nors jau neužilgo triumfavo koncertų salėse, bet nepamiršdavo lankytis ir Lietuvoje. Prasidėjus Pasauliniam karui, o vėliau įvykus bolševikų perversmui pasitraukė į JAV. Heifecas gastroliavo daugelyje pasaulio šalių, griežė su žymiausiais solistais ir orkestrais, pristatė iškiliausių kompozitorių kūrinių premjeras, paliko daugybę muzikos įrašų. Heifeco šlovė neturėjo ribų, jis tapo savo epochos legenda. Mirė Los Andžele 1987 m.  

Namas, kuriame nuo gimimo iki išvykstant į Sankt Peterburgą gyveno Heifetzas, yra Maironio g. 27. Kai 1987 m. buvo ketinta nugriauti šį pastatą, dirigentas Saulius Sondeckis pasiekė, kad toks vandalizmo aktas nebūtų įvykdytas, ir namas buvo išsaugotas. Daugelis iškilių muzikų (Mstislavas Rostropovičius, Yehudi Menuhinas, Igoris Oistrachas ir kt.) bei muzikos mylėtojai iš įvairių kraštų lankėsi čia pagerbti didžio smuikininko atminimą. 

bottom of page