top of page
Ieškoti
  • Writer's picturevilniusjews

Žydų genocido diena: pergalė prieš užmarštį


Trečiadienį, rugsėjo 23-čiąją, minima Lietuvos žydų genocido diena. Šią dieną 1943 metais buvo likviduotas Vilniaus žydų getas.

Vilniuje nuo seno gyveno labai daug žydų. Per amžius Lietuva garsėjo kaip Šiaurės Jeruzalė. Tačiau jau nuo pat nacistinės okupacijos pradžios pradėtas kraupus susidorojimas su viskuo, kas žydiška.

Nežiūrint į siaubingas gyvenimo sąlygas ir baimę gete buvo orkestras, du chorai, muzikos mokykla, kurioje mokėsi 100 mokinių, dvi pradinės ir viena vidurinė mokykla. Nors gete trūko maisto produktų, buvo kelios valgyklos, kuriose buvo patiekiamas košerinis maistas. Taip pat veikė biblioteka, skaitykla, archyvas, statistikos skyrius ir geto muziejus ir kultūros namai, kuriuose buvo sukaupta tūkstančiai dokumentų nuo pat geto atsiradimo.

Gete buvo sukurtas teatras, simfoninis ir džiazo orkestras. Jų sukūrimas sukėlė prieštaringus geto gyventojų jausmus. Vieni manė, kad tokiu laiku negalima linksmintis. Ypač didelę audrą gete sukėlė teatro sukūrimas. Tačiau galiausiai teatras tapo neatskiriama geto gyvenimo dalis. Jame buvo pastatyti apie 150 spektaklių ir salė visada buvo perpildyta.

Nors intensyvus kultūrinis gyvenimas ir nepadėjo išvengti galutinio sunaikinimo, kultūrinis gyvybingumas buvo simbolinė pergalė prieš mirtį ir užmarštį, kuri įsigalėjo prasidėjus sovietinei okupacijai.


Išlikusios Vilniaus geto bibliotekos knygos. Jad Vašem archyvo nuotrauka

107 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Opmerkingen


bottom of page