top of page
Ieškoti
  • Writer's picturevilniusjews

Tu bi Švat arba Medžių naujieji metai

Pagal žydų religinį kalendorių pavasario šventė Tu bi Švat pažymima 15-tą Švato mėnesio dieną.

Šventės pavadinimas susideda iš žodžio שבט (Švat), prielinksnio ב, reiškiančio priklausomybę (analogiškai angliškiems "of" ar "in") beigi raidėmis žymimų dviejų raidžių, ט (tet) ir ו (vav), kurių numerologinė vertė yra 9 ir 6, o suma – 15. Taigi, verčiant iš hebrajų “Tu bi Švat” (arba Tu b‘Švat) reiškia tiesiog „Švato mėnesio 15-oji“.

Šiais metais Tu bi Švat išpuolė sausio 16-17 dienomis. Lietuvoje tokiu metu – pats viduržiemis, dažnai minusiniai speigai ir sniegas, o Pažadėtoje žemėje jau palengva pavasarėja. Štai vakar Jeruzalėje buvo 7, o Tel Avive - 15 laipsnių šilumos. Nors vėsi ir drėgna Izraelio žiema baigiasi kovą, budinti augalus galima jau dabar. Ir būtent su augalais, ypač medžiais, ši šventė ir yra susijusi.

Tu bi Švat, kaip ir kiekviena žydiško kalendoriaus šventė, turi daug prasminių lygmenų.

Istoriniu požiūriu tai žemdirbių šventė, šiandien plačiai pažymima kibucuose, Izraelio ūkininkų komunose. Tarptautinėje žiniasklaidoje šventė dažniausiai vadinama Izraelio Medžių sodinimo diena (arba „Medžių naujaisiais metais“) ir turi stiprią ekologinę dedamąją.

Tu bi Švat minima Mišnoje ir vadinama vienu iš keturių metų pradžių, susijusi su įvairiomis kabalistinėmis koncepcijomis. Tradicinis Tu bi Švat sederis baigiasi malda, kurioje gerai justi kabalistinės intonacijos: „Tegul visos kibirkštys, išsklaidytos mūsų rankų, mūsų protėvių rankų, ar pirmojo žmogaus nuodėmės skinant vaisius, bus sugrąžintos ir įtrauktos į didingą Gyvybės medžio (Ets Haiym) galią“.

Simbolinė šventės reikšmė dažnai prisimenama pradedant ką nors, nebūtinai susijusio su organika, tačiau tikintis, kad šitai gyvens kaip gyvas organizmas.

Būtent per Tu bi Švat 1918 m. padėtas kertinis Jeruzalės Hebrajų universiteto akmuo, 1925 m. per Tu bi Švat prasidėjo pilnavertis studijų procesas Haifos Technione (vėliau - Izraelio technologijos institutas).

1949 m. vasario 14 d., pirmąją Kneseto asamblėjos dieną, kuri sutapo su Tu bi Švat švente, pirmasis Izraelio ministras pirmininkas Davidas Ben Gurionas, kartu grupe parlamento narių, galvodami apie Izraelio politinės sistemos gyvastingumą, simboliškai sodino medžius.

Medžių sodinimas, ypač pabrėžiant vaikų įtraukimą, jau nuo XIX amžiaus pabaigos tapo skiriamuoju ženklu sionistinio ir religinio atgimimo, vykstančio Izraelio žemėje.

Per 1890 m. Tu bi Švat šventę Lenkijoje gimęs rabinas Zejevas Volfas Javecas (Ze’ev Wolf Yavetz (1847-1924), vienas iš 1902 m. Vilniuje įkurto religinio sionizmo Mizrachi aktyvistų, pirmąsyk nuvedė savo mokinius sodinti medžių į Zichron Jakovą (Zichron Jakovas buvo viena iš pirmųjų modernių žydų gyvenviečių Izraelyje, kurią 1882 m. įkūrė Morisas Edmondas de Rotšildas (Maurice Edmond Karl de Rothschild (1881 – 1957) ir pavadino savo tėvo Jakovo (Avraham Edmond Benyamin Jaakov Rothschild (1845 – 1934) vardu). Tai greitai tapo kasmetine tradicija, kurią entuziastingai perėmė aplinkinių kaimų gyventojai.

Tačiau didžiausią indėlis apsodinant Pažadėtąją žemę neabejotinai priklauso Žydų nacionaliniam (tautiniam) fondui, kurį 1901 metais Bazelyje (Šveicarija) įkūrė Sionistų kongresas. Idėją steigti fondą, kuris pirktų žemę Izraelyje, padėtų ten apgyvendinti žydus, vystytų reikalingą infrastruktūrą, dar Pirmajam sionistų kongresui (1897 m.) pasiūlė Hermanas Šapira (Zvi Hermann Hirsch Schapira (1840-1898), vėliau tapęs garsiu matematiku. Beje, H.Šapira gimė Eržvilke, gyveno Tauragėje, Kaune bei Vilniuje. O pirmąją dovaną fondui įteikė Rusijos sionistų vadovas vilnietis Isakas Goldbergas. Už jo paaukotus pinigus Palestinoje buvo nupirkta 20 hektarų žemės. Beje, Lietuvos Centriniame archyve yra saugoma Pažyma apie Palestinos žydų fondams - Pamatinio Palestinos fondo (Karen hajesod) ir Žydų tautinio fondo (Karen kajemet lejisroel) - remti draugijos fondą Nr. 590.

Iki šiol per Tu bi Švat Žydų nacionalinio fondo organizuojamose akcijose kasmet dalyvauja daugiau kaip milijonas izraeliečių. Fondo rūpesčiu pasodinta daugiau nei 260 milijonų medžių ir jo veikla labai prisidėjo prie to, kad Izraelis tapo vienintele šalimi pasaulyje, kuri per praėjusį šimtmetį padidino savo medžių populiaciją.

Tekstas iliustruotas nuotrauka, kuri liudija, jog ir Lietuvoje, Vilniuje, Tu bi Švat, Medžių naujieji metai, buvo pažymėti. Iliustracija pasiskolinta iš Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos FB paskyros.


GD

90 peržiūrų0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page