top of page
Ieškoti
  • Writer's picturevilniusjews

Sukot: šventė būti po Aukščiausiojo stogu


Šiandien Sukot išvakarės.

Už žydiško pasaulio ribų tai nėra labai žinoma šventė, nors daugelis yra matę, kaip atrodo laikinai suręstas namelis, tiksliau, pašiūrė, kurioje nuolat kažkas vyksta.

Sukot - tai savaitę trunkanti žydų šventė (beje, tarp pačių svarbiausių), kuri turi artimų sąsajų su rudens derliaus nuėmimu. Tai viena džiaugsmingiausių švenčių, vienijanti šeimas, draugus ir bendruomenes, švenčiama praėjus penkioms dienoms po Jom Kipur, rimčiausios, švenčiausios ir baimingiausios žydų kalendoriaus dienos, kurios metu kiekvienas tikintysis, kaip atskiras individas, teikia savo sąžinės apyskaitą Aukščiausiojo teismui.

Per Sukot įprasta statytis suką, nedidelį namelį arba palapinę – iš čia dažnai naudojamas pavadinimas „Palapinių šventė“. Laikina pastogė ar palapinė, kurioje šventės metu valgoma, kartais ir miegama, per kurios šiaudinį stogą matosi žvaigždėtas dangus – aiški nuoroda į keturis dešimtmečius trukusias klajones dykumoje pabėgus iš Egipto vergijos.

Suka primena, kad materialiame gyvenime viskas yra laikina, netgi tvirčiausias stogas virš galvos negarantuoja stabilumo, o svarbiausia yra kelionė link aukštesnio tikslo, kuris vienintelis užtikrina visokeriopą apsaugą, suteikia dvasios pilnatvę.

Pastačius suką, daugelis ją puošia kabančiais vaisiais, žaliomis ir geltonomis juostomis, balionais, meno dirbiniais ir net pirštinėmis. Pasibaigus Sukot įprasta savo sukoje esančius daiktus aukoti tiems, kam jų reikia.

Šiais metais Sukkot prasideda po saulėlydžio penktadienį, rugsėjo 29 d., ir tęsiasi iki saulėlydžio penktadienį, spalio 6 d. Įdomu, kad Sukot dažnai vadinama tiesiog švente, hebrajiškai Chag. Todėl vienas iš būdų pasveikinti žmogų, kuris švenčia šią šventę, yra tiesiog pasakyti "Chag Sameach", "Su šventėmis".

Iškart po septynių Sukot dienų įžengiama į Šemini Atzeret ir Simchat Toros šventes. Simchat Toros švente užbaigiamas metinis Toros skaitymo ciklas ir pradedamas naujas. Simchat Tora pažymima energingu dainavimu ir šokiais. Tai vienintelis atvejis žydų kalendoriuje, kai viena šventė eina iškart po kitos.

33 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comentários


bottom of page